Home / Faydaları / Zararları / Çileğin Faydaları

Çileğin Faydaları

İlkbahar – yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden çileğin inanılmaz faydaları

Birçok çeşidi olduğu bilinen fakat tatları, ebatları değişiklik gösterse de şekil olarak aynı olan çilek,7-9 yaş aralığında olan çocukların yarısından fazlasının sevdiği meyve sıralamasında ilk sırayı alan ve günde sadece 8 tane çilek yiyerek günlük C vitamini ihtiyacının 0’ünden fazlasını tamamlayan, oldukça lezzetli bir meyve olan çileğin faydaları hakkında olan bilgiler günden güne popülerliğini daha da arttırarak zirvedekini yerini koruyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Çileğin Faydaları Nelerdir?

Bilindiği gibi günlük C vitamin ihtiyacının tamamından fazlasını karşılaması en üst sıradaki faydasıdır vitamininin ise; kalp, damar rahatsızlıklarını önlemedeki etkisi ve virüslerle savaşmadaki etkileri azımsanmayacak ölçüdedir. Yapılan çalışmalarla düzenli çilek yenildiğinde kötü kolesterolün seviyesinde düşüş sağlandığı gözlemlenmiştir ve yapılan testlerle de bu bilgi kanıtlanmıştır. Kötü kolesterolü düşürmesine etken olarak içerisinde bulundurduğu “antosiyanin” pigmentinden dolayı olduğu uzmanlar tarafından belirtilse de daha çok araştırmaya ihtiyaç olduğunu da vurguluyorlar. Bu arada “antosiyanin” çileğe o güzel kırmızını veren pigmenttir. Hastalıklara neden olan virüslerin direncini azalttığı vücudun yeniden direncini arttıran, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyan, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilen Alzheimer hastalığı riskini de azaltan antioksidanlar bu mucizevi meyvede oldukça fazladır.

Geçmiş yıllarda yayınlanmış olan bir makalede antioksidanın en fazla bulunduğu ilk 50 yiyecek arasında olduğu yazılmıştır. Çilek, antioksidan etkisinden dolayı serbest radikallerin vücutta artmasını önleyerek, kanserin de riskini azaltan başlıca faktörler arasında yer alıyor. Bu durumun daha somut verilerle kanıtlanabilmesi için insanların da katılmış olduğu deneylerin yapılmasına ihtiyaç duyulmakla birlikte laboratuvar ortamında yapılarak elde edilen bulgulara dayanılarak verildiğini de belirtmek gerekir. Kanseri önleyen bir meyve olarak direk adlandırılamasa da bu bilgiler ve elde edilen veriler umut verici.

Sponsorlu Bağlantılar

Çilek, yaban mersini ve kızılcık gibi meyvelerin günde 3 öğün tüketilmesi(yeterli miktarda yenilmesi tavsiye edilir) kalp krizi riskini azalttığı yönündeki net bilgiler yapılan çalışmaların sonucunun meyvesidir. Diyabet hastalarının uzak durmayı tercih ettiği çilek, ara öğün olarak 1 kâse kullanılabilecek sağlıklı besin olarak tercih edilebilir tabii ki yine dozunu iyi ayarlayarak, çünkü korkulduğu kadar kan şekerini yükseltmemektedir ve uzmanlar lifli yapısından dolayı bu meyvenin kişiye tokluk hissettirdiğini belirtiyorlar.

Kabızlık sorunu çözümü için en iyi yöntemlerden biri olarak günlük besinlerde lif oranının arttırılması önerilmektedir ve çilek besin lifi açısından oldukça zengin bir meyve olmasından dolayı çözüme destekleyici olabilir. Cilt kuruluğuna de sebep olabilen C vitamini eksikliğini gideren en zengin vitamin kaynağı olmasından dolayı, ciltteki zamanından önce oluşabilecek kırışıkların engellenmesinde de oldukça faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kemiklerin sağlığının korunmasında da öncü olan manganez mineralini içermesinden dolayı ve gıdalar aracılığıyla sağlanan kalsiyumun emilimi sırasında da kullanılan bu minerale sahip olan çilek, insan sağlığına olan bir faydasını daha ispat etmiş oluyor.Çileği Fazla Yemek Zararlı Mı?

Çilek, vücut sıvılarında bulunan “oksalat” içermektedir ve bu maddenin miktarının artması kristalize haline gelerek mesane ve böbreklerde problem yaşanmasına neden olabilir(böbrek taşı ve mesane hastalığı olanların doktoruna başvurması tavsiye edilir).

Çilek, çok sık rastlanmamakla birlikte bazı kişilerin alerjik reaksiyon yaşamalarını da sağlayabilir. Bu genellikle çok fazla tüketim olduğunda ya da gül ailesinden olmasından dolayı bu bitki grubuna alerjisi olanlarda görülebiliyor.

Bakmadan geçmeyin

Kavunun Faydaları

İçeriğinde büyük miktarda su ve birçok vitamin barındıran kavunun bilinmeyen yararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.