Home / Sağlık / Diş Hassasiyetinin Nedenleri ve Tedavisi

Diş Hassasiyetinin Nedenleri ve Tedavisi

Sağlığınız Gülüşünüze Yansır;

Yaşamsal faaliyetlerimizin devamı için gerekli olan temel ihtiyaçlarımızdan birisi de yeme-içmedir. Bunun için de ağız ve diş sağlığının önemi büyüktür. Vücudumuzdan en yüksek performansı almak istiyorsak, şüphesiz gerekli bakımlarımızı yapmamız gerekir. Ağız ve diş bakımları aksatıldığı takdirde öncelik olarak diş hassasiyetleri artmakta ve sonrasında kaliteli yaşam seviyesi düşmektedir. Diş hassasiyeti rahatsızlığı konusunda yazımızda önemli konu başlıklarına yer vereceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Bu sorunun nedenleri arasında dişlere verilen zarar büyük ölçüde etkilidir. Örneğin peş peşe tükettilen sıcak soğuk yiyecekler ani ısı değişikliğine neden olacağı için dişlerde sızlamalara ve buna bağlı hasarlara yol açar. Doğru fırçalama teknikleri de bu hassasiyetlerin nedenleri arasında gösterilebilir. Kullandığınız diş fırçası ideal standartlarda değilse ve dişlerinizi fırçalama hızınız sert bir biçimde olursa bu durum dişlerinizin mine tabakasının yıpranmasına yol açar. Mine tabakası yıpranan dişler adeta gelecek olan darbelere karşı savunmasız kalır. Havuç vb sert besinler tüketmek diş etlerinizi olumsuz etkiler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu durum da diş hassasiyetinin nedenleri arasındadır. Nasıl tedavi edileceği konusuna gelecek olursak; hassas dişlerin tedavisinde bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Yapılacak olan muayenenin sonucunda basit hasarlardan meydana gelen hassasiyetler hekiminiz tarafından yapılacak olan diş temizliğiyle önüne geçilebilir bir duruma gelecektir. İleri boyuta ulaşmış hassasiyetler ise kanal tedavisi yöntemiyle kontrol altına alınabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenlerini incelendi, tedavi olundu. Peki tekrardan aynı şeyleri yaşamamak için nelere dikkat edilmeli bunlara değinecek olursak. Diş bakımı ve sağlığı için ‘florür’ minerali oldukça etkilidir. Bu mineral diş minesinin sertleşmesi ve korumayı artırması açısından önemli bir yere sahiptir. İçme sularına florür eklenerek bizlerin bu minerali alması kolay hale getirilir.

Diş Hassasiyeti Tedavisi

Diş macunlarının içeriğinde de bu mineral özellikle vurgulanmaktadır. Kısacası dişler günlük düzenli olarak fırçalayarak bu mineralden mahrum bırakılmazsa diş hassasiyetlerinin önüne büyük ölçüde geçmiş oluruz. Kullandığımız diş fırçasının yumuşak uçlu olmasına özen gösterilmeli. Fırça haricinde kullanacağımız diş ipi yararlı bir önlem olacaktır. Ağız gargaraları ile fırçanın ulaşamadığı yerlere ulaşarak bir ölçüde hassas dişlerin tedavisini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.