Home / Faydaları / Zararları / Havuç Suyunun Faydaları
havuç suyu

Havuç Suyunun Faydaları

Havuç ve havuç suyunun faydaları ile birlikte nasıl sıkılacağı konusunda bilgileri verdiğimiz çok yararlı bir yazı..

Latince ismi Daucus carota olan Havuç, maydanozgiller familyasından gelen köklü bir sebzedir. Ülkemizin farklı bölgelerinde pürçüklü, gelinparmağı, yerebatan, yer otu, yerekaçan, kızıl ot, balkamış gibi isimlerle de bilinir. Afrika, Avustralya, Amerika ve Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Dünyanın en büyük havuç yetiştiricisi Rusya’dır. Ülkemiz havuç yetiştiriciliği sıralamasında ilk 15 ülke arasında yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’de havuç Beypazarı, Ereğli, Antalya, Mersin, Hatay, İzmir, Aydın ve Manisa illerinde yoğun olarak üretilmektedir. Özellikle tarihi evleri ile meşhur olan Beypazarı’nda, ilçeye gelen turistler için bölge esnafı tarafından çok sayıda iş yerinde havuç suyu satılmaktadır.

Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir?

havuç

Sponsorlu Bağlantılar

Havuç insanlar için oldukça faydalı bir bitkidir. Havucun %87’sini su oluşturmaktadır. Bu nedenle bol miktarda suyu çıkabilen bir sebzedir. Havuç suyu bol miktarda A vitamini içerir. Ayrıca B, C, E ve K vitamini de içerir. Havuç suyunun faydaları saymakla bitmez. Havuç beta-keratin bakımında en zengin sebzedir. Bu beta-keratin doğrudan A vitaminine çevrilerek vücut tarafından kullanılır. A vitamini özellikle gözlere çok iyi gelmektedir. Ayrıca cilt ve tırnak sağlığı için de A vitaminin önemi çok fazladır. A vitamini karaciğer yağlanmasının da önlenmesinde önemli rol oynar. İçerdiği diğer vitamin ve mineraller ile kolesterol düşürücü etkisi olan havuç, kas yapısının rahatlamasına, damarların sağlamlaşmasına, kansere yol açan zararlıların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Suyu Çıkarılacak Havuç Nasıl Olmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Suyu çıkarılacak havuç taze olmalı. Üzerinde yeşil filizlerin olduğu havuçlar tazeliklerini yitirmişlerdir. O nedenle havuç seçimi yaparken filizlenmemiş havuç olmasına dikkat etmek gerekir. Bir başka nokta da havucun üzerinde beyaz saç tellerine benzer yapılar olmamalıdır. Havuç yumuşak ve gevşemiş olmamalıdır. Ayrıca suyunu sıkmadan önce havucu bir süre soğuk suda bekletmek elde edilecek su miktarını arttıracaktır.

Bakmadan geçmeyin

Kavunun Faydaları

İçeriğinde büyük miktarda su ve birçok vitamin barındıran kavunun bilinmeyen yararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.